Прибутковість будівництва буде падатиНБУ опублікував черговий аналіз економічного стану України, в якому дав прогноз щодо будівельного ринку у середньостроковій перспективі. На думку експертів Нацбанку, прибутковість будівництва в Україні буде продовжувати падати.

Серед основних причин такої тенденції: збільшення кількості гравців на ринку, низький рівень платоспроможності покупців, а також введення нових будівельних норм, які обмежують щільність забудови і підвищують вимоги до організації прибудинкової території.

Читайте також: В Україні запустили механізм відкритого узгодження відхилень від ДБН

Варто також відзначити, що зростання обсягу будівництва в Україні не пов'язаний з пропорційним зростанням попиту на житлові метри - навіть при зростанні номінальних доходів населення реальна платоспроможність, а значить і попит, залишаються низькими.

Найбільш затребувані квадратні метри - це малогабаритні квартири або квартири в містах-супутниках і передмісті. На останню категорію негативно вплинуть вже згадані будівельні норми, які крім щільності забудови, обмежують її висотність в залежності від кількості проживаючих у населеному пункті. При врахуванні того, що визначальним фактором при прийнятті рішення будуть дані по перепису населення ще за 2001 рік, варто очікувати обмеження висотності навіть у відносно великих містах, що в свою чергу підніме ціни на житло.

У звіті НБУ також вказується, що починає оживати іпотечне кредитування, але скільки-небудь істотного впливу на ринок не буде - банки готові давати гроші тільки під великі відсотки, які покупцям вкрай невигідні.

Ціна на житло стабілізувалася вперше з 2014 року. За рахунок великої кількості новобудов продовжує падати вартість старих квартир - у порівнянні з 2017 роком старе житло подешевшало в середньому на 2%.

Читайте також: Новий сайт по оцінці нерухомості збільшить податки при купівлі-продажу квартир і будинків