Нові ДБНМінрегіон активно працює над модернізацією державних будівельних норм, які не змінювалися більше 30 років. З 1 вересня набуває чинності цілий ряд нових ДБН, які можуть значно вплинути на будівельний ринок, і ефект від деяких нових правил буде не таким вже й однозначним.

Наразі забудовники масово взялися за переробку проектів, щоб пройти затвердження в ДАБК (архітектурно-будівельна інспекція). Без цього вони можуть не отримати дозволу на реалізацію квартир, а в найгіршому випадку - потрапити навіть під знесення фактично готового об'єкта.

Читайте також: Знесенням хрущовок в Києві займуться інвестори

Одним з нових правил, яке матиме неоднозначний вплив на ринок, є обмеження висотності забудови. Для девелоперів, які працюють в містах-мільйонниках, нова норма нічого не змінить - як будували висотки, так і будуть. А ось для тих, хто зводить житло у передмісті, можуть настати непрості часи - для сіл і селищ міського типу поверховість обмежили 4-5 поверхами, а для селищ населенням до 50 тисяч осіб - 9 поверхами.

Таке обмеження означає, що в деяких селищах і містечках, розташованих поруч з великими мегаполісами, тепер не можна буде побудувати великий багатоквартирний будинок з дешевими квартирами - обмежена висотність. А це неминуче призведе до подорожчання житла в передмісті. Збільшення ціни одного квадратного метра доведеться пояснювати переведенням забудови із класу «економ» до класу «бізнес». У підсумку можна з упевненістю сказати, що таке рішення зіграє на руку забудовникам, які працюють у великих містах, особливо в Києві.

Читайте також: Скільки в Україні будівельників?

Проблема ще більше ускладнюється тим, що визначення висотності буде проходити за статистичними даними державного перепису населення 2001 року - і в результаті навіть ті приміські селища, які давно виросли з позначки в 50 тисяч жителів, на папері будуть менше, і висотність там буде обмежена.

Компанії, які подадуть всі документи до 1 вересня, зможуть спати спокійно - так як закон не має зворотної сили, отримувати дозволи вони будуть ще за колишніми правилами. А ось ті забудовники, які вже зараз починають будівельні роботи, заливають фундамент, а паперову тяганину відкладають «на потім», мають реальні шанси стати головними учасниками скандалів про недобудови і незаконне будівництво у самому найближчому майбутньому.

Експерти стверджують, що після вступу в силу нових ДБН обсяг будівництва в передмісті Києва зменшиться орієнтовно на 30%, а ось ціна квадратного метра навпаки - підніметься на 10%. Ось так інколи може відображатися на ринку турбота про затишні села і містечка у стилі одноповерхової Америки.

 

Читайте також: На перших поверхах багатоквартирних будинків дозволять створювати початкові школи